Питання-відповіді Інтерв'ю Всі записи

1

Росохи село, користувач 1ua
село Росохи
Тема: Історія села Росохи

село Росохи

поштовий індекс 82072

Перша письмова згадка датована 1212 роком, загальна площа 116 га, кількість населення  301 чоловік. Діє початкова школа.

Храм Різдва Пресвятої Богородиці побудований в 1456 році - перебудований в 1896 році та реставрований у 1926 році, храмове свято 21 вересня.

Відстань до районного центру 22 кілометри, до найближчої залізничної станці Стар’ява 12 кілометрів.

9 січня 2011

Росохи село, користувач 1ua
село Росохи
Тема: Історія села Росохи

Через село протікають річки Росошка і Лисівка, - притоки Стрвяжа. За місцевими легендами історія села налічує не менше 800 років, хоча офіційна згадка про село датується 16 ст. Назва села походить від слова 'росоха' (глибокий крутояр, бескид).

9 січня 2011

Росохи село, користувач 1ua
село Росохи
Тема: Історія села Росохи

Олег (журналіст):

(149bмешканців)

Старосамбірський р-н. На околиці села на високому пагорбі під прикриттям кам'яного оборонного муру стоїть церква-фортеця Різдва Богородиці (ХV-ХVІ ст.) і дзвіниця (XIX ст.).Товщина церковних стін перевищує 1,5 м. На жаль, ґонтовий дах нещодавно замінили металевимилистами.

9 січня 2011

Росохи село, користувач 1ua
село Росохи
Тема: Історія села Росохи

Унікальними зразками оборонного призначення є дві тотожні за конструктивним вирішенням — тридільні муровані з ґонтовим покриттям церкви: Михайлівська (XIV ст.) у с. Чесники Рогатинського району Івано-Франківської області та Різдва Богородиці (XV ст.) у с. Росохи Старосамбірського району на Львівщині. Масивний низ у них зміцнений могутніми контрфорсами і завершений шатровими перекриттями, причому середнє приміщення має два заломи та пірамідальні верхи. Вони вирізняються доцільною простотою, злагодженістю пропорцій, гармонійністю композиційної організації мас.

9 січня 2011

Росохи село, користувач 1ua
село Росохи
Тема: Історія села Росохи

За високими горами, за дрімучими лісами, там, де хмари перечіпляються за вершечки ялин, а асфальт вважається цивилізаційною супер-новинкою, лежить село Росохи на річці Росошці. Крихітне - останній перепис зафіксував в Росохах лише 149 жителів. Рельєфне як культурист під час 'сушки': навіть назва села - і та з географією пов'язана. Росохи - це глибокі крутояри, цього в околицях вдосталь. 

Трястися по бездоріжжю в розпашілому бусику від http://www.castles.c...>Самбора (або від Старого Самбора - від нього сюди 18 км і година їзди) сюди туристам безсумнівно варто: оборонна маленька церква Різдва Богородиці - дивне свято для краєзнавчого ока. Не лише http://www.castles.c...>Сутківці, http://www.castles.c...>Жабиня чи http://www.castles.c...>Шарівка мали такі от сакральні міні-фортеці: в Бескиди теж колись навідувались вороги. Росохи - це такі http://www.castles.c...>Чесники-2, якщо ви розумієте, про що я. 

Вb горах все по-іншому. Гуцульська ґражда - втілення принципу 'мій дім - моя фортеця'. Бескидська, бойківська оборонна церква - щось з тієї ж опери. Була колись - і зараз такаж насуплена, оборонно-набурмосена. Вже як вирішили від ворогів оборонятися, то нікого й близько не підпустимо, навіть храм роздивитись не дамо. Тому доводиться безпорадно бігати навколо церковного муру, час від часу смішно підстрибуючи з фотоапаратом над головою - надія зробити нормальний кадр помирає вже тоді, коли бусик на Самбір заведе мотор. 

'Нащо ж ви навіть церковний двір закриваєте?' - це я до місцевих жительок.

'Так аякже!' - а це вони до мене. 

І правда. Коли керосин і сірники продають у вільному доступі і без паспортів, піди вгадай, що в тих клятих туристів в кофрах від фотоапаратів. Приїдуть, попалять все, а селу потім розбиратися. Не годиться. Барикади - це краще. Все, що видно неозброєному драбиною туристу - велетенські контрфорси, що підпирають триверху, тридільну церквицю, дах з заломами - під бляхою (а ще кілька десятиліть тому тут був ґонт, церква ж датується то XV, то XVI ст.) і дуже скромну каркасну одноярусну дерев'яну дзвіницю з стінами, обшитими дошками (ХІХ ст.). Мури з ламаного каменю, до речі, татарів не пам'ятають: з'явилися не раніше XVIII ст. 

А що ви хочете? Он, поруч з закритою церквою є нова, теж Різдва Богородиці (теж закрита, але хоч без мурів) - радше капличка. Цікава, до речі, - по-своєму. http://stsambir.at.u... target='_blank'>Пишуть, з 1956 р.

Для естетів є ще варіант: пішки на сусідню гору, звідти супер-вид на комплекс.

Хочете пораду, як потрапити всередину церкви? Кожної неділі і по всіх релігійних святах з 09 год до 12год  буває відкритою. Тоді можна буде побачити муровану передвівтарну перегородку, найархаїчнішу з усіх вівтарних перегородок - в ній лише один отвір для царських врат.


9 січня 2011

Росохи село, користувач 1ua
село Росохи
Тема: Історія села Росохи

Серпнем 1566р. фіксується передача колоністам Георгію та Іоанну Скультетті земель і споруд вище поселення Стара Сможа. Можна сперечатись про етнічну належність цих колоністів, а також і кількість челяді, яка з ними прийшла, проте найпевнішим буде волоське походження з роду Драгів-Сасів. Річ в тім, що польський король масово залюднював спустілі і малоприбуткові землі тогочасної польської держави шляхом заманювання колоністів. Рід Драгів-Сасів походив з Мармарощини, - звідти, найпевніше, і прийшли нові поселенці. Ще одною причиною даного висновку може служити і приналежність села до поселень з Волоським правом. В церкві міститься гаківниця з якої мешканець села Терлецький вбив ватажка татарського загону, що увірвався в село. В 1708р. видано ординанс белзького воєводи і гетьмана Адама Сенявського про неприпустимість чинення прикростей і наруги над мешканцями і маєтностями сіл Терло, Лібухова і Росохи, виголошуючи таким чином протекцію над даною територією. Село мало найбільшу кількість шляхти в усьому сучасному Старосамбірському районі. За переписом 1880р. в селі проживало 790 мешканців: 6 римо-католиків, 762 греко-католики і 22 іудеї.

9 січня 2011


1


  Закрити  
  Закрити